Thread
:
Unit pricing come-ons
View Single Post
#
32
(
permalink
)
Posted to rec.food.cooking
T[_1_]
external usenet poster
Posts: 1,101
Unit pricing come-ons
In article >,
says...
>
>
> > James Silverton wrote:
> >
> I saw some large navel
> > > oranges marked "10 for....." That looked interesting until I saw
> > > it was "10 for $10" or a dollar each. Don't people do the simple
> > > arithmetic.
>
> Sadly. huge numbers of people today are incapable of the most basic
> mental arithmetic. The best they can do is poke a finger at a button.
> Even though their calculator will tell them what is 10 percent of X,
> they are no wiser because they literally don't comprehend the meaning
> of words such as "percent", "division" " one tenth", etc.
>
> IOW, when they see "10 for 10 dollars", many customers DON'T know that
> means, a dollar each, and smkts know it.
>
> Janet
>
Yes I've noticed that too. I can do flash math even when I'm shopping I
know what my total will be pretty much to the dollar level. I use
rounding in that process and it serves me well.
I do know how to calculate the unit vs. item pricing. It's funny,
someone asked me why I was studying something on a shelf and I explained
the unit pricing made the larger size more economical than the smaller
size. It was like a lightbuld went off over someones head.
Reply With Quote
T[_1_]
View Public Profile
Find all posts by T[_1_]