Unit pricing come-ons
On Sat, 12 Apr 2008 15:25:18 GMT, "James Silverton"
> wrote:
> The wrote on Sat, 12 Apr 2008 10:51:49 -0500:
>
> ??>> Hello, All!
> ??>>
> ??>> Today, I was in a supermarket that claims to be a discount
> ??>> one (in fact its prices *are* usually lower.) I saw some
> ??>> large navel oranges marked "10 for....." That looked
> ??>> interesting until I saw it was "10 for $10" or a dollar
> ??>> each. Don't people do the simple arithmetic. They also
> ??>> sometimes price melons per pound that makes them look
> ??>> cheap until you weigh one and find it will cost $5!
> ??>>
> ??>> James Silverton
> ??>> Potomac, Maryland
> ??>>
> ??>> E-mail, with obvious alterations:
> ??>> not.jim.silverton.at.verizon.not
>
> TC> How much were single oranges of the same size? If you want
> TC> and can use 10 before they spoil and $1 each is cheaper
> TC> that the other price at the store, it is a deal. If you
> TC> can't use them all before they spoil, then $.20 each may
> TC> not be a deal.
>
>The supermarket has never insisted that you had to buy 10 for
>the "tenfer" price and more complicated prices were adjusted
>fairly. A single loose lemon would cost 34 cents if the sign
>said "3 for a dollar" and that's fair enough, IMHO.
>
>James Silverton
in the circulars i see (md), usually some items are marked 'must buy
ten' or whatever. the rest are the price divided by ten, and rounded
up.
your pal,
blake
|