View Single Post
  #14 (permalink)   Report Post  
Posted to rec.food.cooking
maxine in ri maxine in ri is offline
external usenet poster
 
Posts: 1,773
Default Unit pricing come-ons

On Apr 11, 6:36 pm, "jmcquown" > wrote:
> James Silverton wrote:
> > Hello, All!

>
> > Today, I was in a supermarket that claims to be a discount one
> > (in fact its prices *are* usually lower.) I saw some large navel
> > oranges marked "10 for....." That looked interesting until I saw
> > it was "10 for $10" or a dollar each. Don't people do the simple
> > arithmetic. They also sometimes price melons per pound that
> > makes them look cheap until you weigh one and find it will cost
> > $5!

>
> > James Silverton
> > Potomac, Maryland

>
> Happens all the time. I don't generally need or want 10 of (or 5 of)
> whatever they're trying to rope the consumer into buying. Fact is they're
> counting on people not calculating the unit price. I don't buy into 2-fer
> deals unless the per-unit price is significantly less with the 2-fer deal
> *and* it's something on my list or at least something I know I'll use.
>
> I've noticed scales seem to be disappearing from a lot of produce
> departments. They don't want people to figure out it isn't a "deal" until
> it's rung up at the checkout. Most people are too timid to say take that
> off, I'm not paying $5 for a cantaloupe!
>
> Jill


The reason scales are disappearing is more likely related to their
grossly inaccurate rendering of the approximate weight that they
display. I'm rude when it comes to that, taking my produce purchase
over to the deli and reaching over to weigh them on their scales for a
more accurate reading.

That was, btw the way I found out that the scales at the registers
were not accurate. Made the people in line behind me angry, but I
raised a ruckus, insisted the manager do the same math I had, and got
that register closed down until the weights and measures people had
come in to retest that scale.

My one moment of glory.<G>

maxine in ri