General Cooking (rec.food.cooking) For general food and cooking discussion. Foods of all kinds, food procurement, cooking methods and techniques, eating, etc.

 
 
LinkBack Thread Tools Search this Thread Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
  #1 (permalink)   Report Post  
Posted to rec.food.cooking
external usenet poster
 
Posts: 4,987
Default Provolone pricing facts

Here's the scoop:

Land o' Lakes packaged, sliced provo: $7.59 / lb.

At the deli counter,
a. house brand: $6.99 / lb.
b. Deitz and Watson: $7.99 / lb.

Guess it all depends on how much time you have and how frugal your'e feeling. No 'sale' prices were in effect that day on any of these three.

HTH

Next, I may buy all three and do a blind taste test.

 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules

Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Pricing hoo ha! Julie Bove[_2_] General Cooking 2 07-11-2014 05:55 AM
Unit pricing come-ons James Silverton[_2_] General Cooking 124 26-04-2008 06:24 PM
Baked Chicken With Provolone And Ziti jacqueline austin Recipes (moderated) 0 20-05-2007 03:06 PM
Provolone Olive Bread from Arizmendi Concerned Netizen General Cooking 0 01-03-2005 09:08 PM
Futures pricing Bill Wine 2 07-07-2004 10:24 PM


All times are GMT +1. The time now is 03:33 PM.

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2004-2025 FoodBanter.com.
The comments are property of their posters.
 

About Us

"It's about Food and drink"